A66/010
Drahomír Josef Růžička (1870-1960)
VÍTĚZNÝ OBLOUK V PAŘÍŽI
1919
Černobílá bromostříbrná fotografie sépiového tónu na matném papíru, původní autorská zvětšenina. 350x277 mm. Verso tužkou v horním i dolním pravém rohu signováno monogramem, datováno "1919" a další autorské poznámky.
Drahomír Josef Růžička - americký lékař a amatérský fotograf českého původu. S rodiči emigroval do USA, medicínu vystudoval ve Vídni a po návratu provozoval ve Spojených státech lékařskou praxi. Fotografování se věnoval od roku 1909, oblíbil si především obyčejné každodenní motivy, krajiny a v neposlední řadě i New York a jeho architekturu. Zpočátku se inspiroval piktorialismem Alfreda Stieglitze. Přátelil se také s Edwardem Steichenem a Clarencem Hudsonem Whitem, se kterým spoluzaložil společnost Pictorial Photographers of America (1916). Později se přiklonil k puristickému piktorialismu, tvorbě pozitivů ryze mechanickou projekcí negativů, odmítající ušlechtilé fotografické procesy. Experimentoval i s barevnou fotografií. V roce 1921 vystavoval v Praze své práce v tomto směru, odmítajícím jakékoli zásahy do negativů i pozitivů. Tato výstava měla zásadní vliv na formování české meziválečné fotografie. Ovlivnil řadu českých fotografů, např. J. Funkeho, A. Schneebergera, J. Rösslera, J. Sudka a další. Jeho díla se nacházejí ve sbírkách Muzea moderního umění v New Yorku či J. Paul Getty Musea.