Hlavní stránka > Aukce > 66. Fotografie a práce na papíře > Kuřák z cyklu Totální nasazení

A66/085

Zdeněk Tmej (1920-2004)

KUŘÁK Z CYKLU TOTÁLNÍ NASAZENÍ

1942
Černobílá bromostříbrná fotografie na matném papíru, pozdější autorská zvětšenina z 80. - 90. let 20. stol. 296x252 mm. Verso značeno autorským razítkem, perem podpis autora a datace. Stav A/B.
Drobné retuše.

Významný reportážní a dokumentární fotograf. Narodil se v Praze. V šestnácti letech začal publikovat v předválečných časopisech. Před válkou dělal také asistenta českému reportážnímu fotografovi Karlu Hájkovi. Za války byl totálně nasazen ve Vroclavi, kde pracoval při překládání vagonů. Při této příležitosti fotografoval dění kolem sebe a vznikl tak slavný cyklus "Totaleinsatz", soubor několika desítek fotografií zachycující pracovní životy lidí ve válce. Za války i po válce spolupracoval s Karlem Ludwigem a Václavem Chocholou a vytvářel s nimi portréty hereček a baletek Národního divadla a známých osobností kulturního světa. Tmej byl zarytým antikomunistou a v roce 1958 byl na sedm let uvězněn. Po propuštění z vězení pracoval mj. na zakázce pro Radnici Prahy 9, dokumentoval mizející čtvrť Vysočany a její demolici. Fotografoval i nadále portréty známých osob. Blanka Chocholová mu po roce 1989 připravila několik výstav z jeho fotografického archivu. Věra Chytilová o něm a o Karlu Ludwigovi a Václavu Chocholovi natočila dokumentární film "Vzlety a pády".

Tato aukční položka byla dražena před více než rokem a již není aktuální.