Hlavní stránka > Aukce > 66. Fotografie a práce na papíře > Klíč

A66/090

Tibor Honty (1907-1968)

KLÍČ

40. léta 20. stol.
Černobílá bromostříbrná fotografie na polomatném papíru, původní autorská zvětšenina. 99x99 mm (124x100 mm). Verso značeno autorským razítkem a číslováno tužkou. Stav A.
Verso zbytky lepicí pásky po adjustaci.

Československý fotograf - samouk, zpočátku sochař a keramik. Po maturitě na bratislavském gymnáziu (1927) studoval v letech 1930-1933 keramiku na Škole uměleckých řemesel. Svá keramická díla poté vystavoval v Praze a v Paříži. V Praze se usadil již nastálo a začal pracovat v tiskárně. Fotografování se věnoval od roku 1935. Zaměřil se na reportážní a sociální témata (např. poetický cyklus Lidé z maringotek) a také na snímky umělecké plastiky. Po druhé světové válce se stal členem Spolku výtvarných umělců Mánes a roku 1948 spolupracoval na vzniku jeho fotografické sekce. Většina výstav jeho díla se uskutečnila až po jeho smrti, např. Retrospektiva k nedožitým 65. narozeninám, výstavní síň Čs. spisovatele v Praze a Dům umění města Brna, 1972; Retrospektivní výstava, Bratislava, Budapešť, Košice, 1973; Tibor Honty, Francouzské sochařství ve fotografii, Královský letohrádek v Praze, Olomouc, 1973 a další.

Tato aukční položka byla dražena před více než rokem a již není aktuální.