Hlavní stránka > Aukce > 66. Fotografie a práce na papíře > Akt

A66/173

Zdeněk Virt (1925-2008)

AKT

70. léta 20. stol.
Černobílá bromostříbrná fotografie na polomatném papíru, původní autorská zvětšenina. 265x222 mm (370x286 mm). Verso značeno autorským razítkem. Stav A.
Trhlinka na levém okraji mimo obrazovou plochu ca 1 mm.

Český malíř a fotograf, nejvýznamnější představitel op-artu v české fotografii. V letech 1941-1944 studoval Státní grafickou školu a večerní kurzy kreslení aktu, mezi léty 1945-1950 pak Vysokou školu uměleckoprůmyslovou u F. Tichého. Poté začal pracovat v ČTK, zabýval se užitou grafikou a od poloviny 50. let také fotografováním. Své žánrové snímky a akty publikoval v časopisech. Fotografie upravoval pomocí rastrů a sítí. Věnoval se také ilustrační tvorbě a spolupracoval s filmem. Poprvé vystavoval v roce 1963 v Divadle E. F. Buriana. K jeho nejznámějším dílům patří pohlednicový soubor Akty Zdeňka Virta, vydaný nakladatelstvím Orbis roku 1967 s autorovým úvodním textem, který se objevil i v zahraničních publikacích. V roce 1970 vydal souhrnnou práci Op-art Akte, opět s vlastním komentářem. V období normalizace nemohl akty publikovat, věnoval se tedy spíše grafické tvorbě a reklamní fotografii. Působil řadu let také pedagogicky, byl jedním z prvních pedagogů kabinetu fotografie na FAMU. Po ztrátě kolekce v souvislosti s polskou výstavou v roce 1981 dále vystavovat odmítal. V 90. letech se vrátil ke kresbě a malbě.

Tato aukční položka byla dražena před více než rokem a již není aktuální.