A68/064
Josef Istler (1919-2000)
DVOJICE GRAFIK
Bez názvu. Lept na papíře, 245x160 mm, sign. a dat. uprostřed dole pod tiskem tužkou "Istler 51". Surrealistická kompozice. Suchá jehla na papíře, 260x167 mm, sign. a dat. uprostřed dole "Istler 43", věnování v pravém dolním rohu: "panu tiskaři Maulerovi srdečně - 23. 4. 93". Paspartováno.
Josef Istler - významný český malíř a grafik, představitel surrealismu a informelu. Studoval pouze soukromě koncem 30. let v Jugoslávii u W. Höffnera. Přátelil se a spolupracoval s K. Teigem a Toyen, pod jejich vlivem tvořil v duchu lyrické abstrakce. Po 2. světové válce vstoupil do Spolku výtvarných umělců Mánes. Mezi léty 1945-1947 spolupracoval se skupinou Ra, poté se stal členem skupiny Cobra a SČVG Hollar. Zabýval se také fotografií a veřejnými realizacemi, např. triptych pro ruzyňské letiště či výzdoba kostela v Jedovnicích ve spolupráci s M. Medkem, K. Neprašem, J. Koblasou a L. Kolkem. Samostatně vystavoval od r. 1945, jeho dílo je zastoupeno v domácích i zahraničních sbírkách (Londýn, Paříž, Berlín, Amsterdam).