Facebook Instagram


Hlavní stránka > Aukce > 68. Vánoční aukce > Spící Diana a nymfy

A68/101

↑ Zpět na položky « »

Jan II. Brueghel (1601-1678)

SPÍCÍ DIANA A NYMFY

20. - 30. léta 17. stol.
Olej na dřevěné desce, 73,5x104,5 cm. Rámováno, zaskleno. Posouzeno Dr. Klausem Ertzem, německým historikem umění, jenž se specializuje na malířskou rodinu Brueghelů a jejich uměleckou dílnu. Z posudku Dr. Klause Ertze v německém originálu: „[...] Um ein sehr qualitätsvolles Original des flämischen Malers Jan BRUEGHEL d. J. handelt. Die Figuren sind meiner Meinung nach von der Hand des Jan BOECKHORST gemalt [...]“. V českém překladu: „[...] Jedná se o velmi kvalitní originál od Jana Brueghela mladšího. Podle mého názoru jsou postavy malovány rukou Jana Boeckehorsta [...]“. Barokní obraz je společným dílem Jana Brueghela II. a Jana Boeckehorsta. Oblíbený mytologický námět spící Diany, která je označována za bohyni lovu, již dříve opakovaně zpracovával Jan Brueghel starší společně s Petrem Pavlem Rubensem. Brueghel mladší, který po celou svou uměleckou dráhu čerpal inspiraci z prací svého otce, v uvedené malbě vyobrazil lovecké psy a pozoruhodnou rozlehlou krajinu. Boeckehorst oproti tomu spadá do úzkého malířského Rubensova okruhu. Jeho tvorba byla ovlivněna i dalšími vlámskými malířskými mistry, jako byl Antony van Dyck či Jakob Jordaens. V díle můžeme spatřit Bockehorstův typický malířský styl, a to v propracovaném znázornění figur, spících nymf a cherubína, jež za stromy pozorují satyrové. Stav restaurováno. Provenience: Obraz pochází z významné soukromé brněnské sbírky. Na uměleckém trhu i ve světových soukromých sbírkách se velmi podobné variace tématu od jmenovaných malířů již několikrát objevily. Srovnání viz: Lit.: Klaus Ertz: Jan Brueghel Der Jüngere Band 1, Luca Verlag, Freren, 1984, reprodukce 242, s. 404. Dražby: Sotheby`s, New York City, 1988-06-03, lotnr. 108, afb. Kleurenreproductie, Stockholms Stads. Auktionsverk (Stockholm) 2000-05-16 - 2000-05-17, afb. kleurenreproductie, lotnr. 1434. Christie`s (New York City) 1990-05-31, afb. kleurenreproductie, lotnr. 11. Soukromé sbírky: Private collection Max Geldner, Basel (Switzerland) art dealer Silvano Lodi, Kunsthandel K. & V. Waterman, Amsterdam. Jan Brueghel (II): Greek mythology [online]. Dostupné z: https://rkd.nl/en/explore/images#filters[kunstenaar]=Breughel%2C%20Jan%20(II)&filters[RKD_algemene_trefwoorden][]=Greek%20mythology&start=0.

Jan Brueghel II. - byl prvorozeným dítětem malíře Jana Brueghela staršího a Isabelly de Jode. Jeho osud mu předurčil navázat na malířskou živnost jeho otce, který je společně s Petrem Pavlem Rubensem považován za jednoho z nejuznávanějších malířských mistrů své doby. Brueghel mladší se malbě začal věnovat již ve svém raném věku. V roce 1622 opustil Antverpy a podnikl pracovní cestu do Itálie. Po smrti svého otce, v roce 1625, převzal jeho uměleckou dílnu s mnoha studenty a asistenty. O obrazy, jež byly vytvořeny Brueghelem starším, byl v té době obrovský zájem, později však tento trend upadl. I z tohoto důvodu se na uměleckém trhu objevují variace stejných témat od obou autorů. Za nejúspěšnější dobu pro Brueghela II. lze považovat začátek 30. let 17. století.


Tato aukční položka byla dražena před více než rokem, údaje jsou dostupné pouze pro přihlášené zákazníky. Pokud dosud nemáte svůj účet, můžete si jej zaregistrovat .
Kontaktní údaje
Váš dotaz
↑ Zpět na položky « »