Hlavní stránka > Aukce > 68. Vánoční aukce > Spící Diana a nymfy

A68/101

Jan II. Brueghel (1601-1678)

SPÍCÍ DIANA A NYMFY

20. - 30. léta 17. stol.
Olej na dřevěné desce, 73,5x104,5 cm. Rámováno, zaskleno. Posouzeno Dr. Klausem Ertzem, německým historikem umění, jenž se specializuje na malířskou rodinu Brueghelů a jejich uměleckou dílnu. Z posudku Dr. Klause Ertze v německém originálu: „[...] Um ein sehr qualitätsvolles Original des flämischen Malers Jan BRUEGHEL d. J. handelt. Die Figuren sind meiner Meinung nach von der Hand des Jan BOECKHORST gemalt [...]“. V českém překladu: „[...] Jedná se o velmi kvalitní originál od Jana Brueghela mladšího. Podle mého názoru jsou postavy malovány rukou Jana Boeckehorsta [...]“. Barokní obraz je společným dílem Jana Brueghela II. a Jana Boeckehorsta. Oblíbený mytologický námět spící Diany, která je označována za bohyni lovu, již dříve opakovaně zpracovával Jan Brueghel starší společně s Petrem Pavlem Rubensem. Brueghel mladší, který po celou svou uměleckou dráhu čerpal inspiraci z prací svého otce, v uvedené malbě vyobrazil lovecké psy a pozoruhodnou rozlehlou krajinu. Boeckehorst oproti tomu spadá do úzkého malířského Rubensova okruhu. Jeho tvorba byla ovlivněna i dalšími vlámskými malířskými mistry, jako byl Antony van Dyck či Jakob Jordaens. V díle můžeme spatřit Bockehorstův typický malířský styl, a to v propracovaném znázornění figur, spících nymf a cherubína, jež za stromy pozorují satyrové. Stav restaurováno. Provenience: Obraz pochází z významné soukromé brněnské sbírky. Na uměleckém trhu i ve světových soukromých sbírkách se velmi podobné variace tématu od jmenovaných malířů již několikrát objevily. Srovnání viz: Lit.: Klaus Ertz: Jan Brueghel Der Jüngere Band 1, Luca Verlag, Freren, 1984, reprodukce 242, s. 404. Dražby: Sotheby`s, New York City, 1988-06-03, lotnr. 108, afb. Kleurenreproductie, Stockholms Stads. Auktionsverk (Stockholm) 2000-05-16 - 2000-05-17, afb. kleurenreproductie, lotnr. 1434. Christie`s (New York City) 1990-05-31, afb. kleurenreproductie, lotnr. 11. Soukromé sbírky: Private collection Max Geldner, Basel (Switzerland) art dealer Silvano Lodi, Kunsthandel K. & V. Waterman, Amsterdam. Jan Brueghel (II): Greek mythology [online]. Dostupné z: https://rkd.nl/en/explore/images#filters[kunstenaar]=Breughel%2C%20Jan%20(II)&filters[RKD_algemene_trefwoorden][]=Greek%20mythology&start=0.

Jan Brueghel II. - byl prvorozeným dítětem malíře Jana Brueghela staršího a Isabelly de Jode. Jeho osud mu předurčil navázat na malířskou živnost jeho otce, který je společně s Petrem Pavlem Rubensem považován za jednoho z nejuznávanějších malířských mistrů své doby. Brueghel mladší se malbě začal věnovat již ve svém raném věku. V roce 1622 opustil Antverpy a podnikl pracovní cestu do Itálie. Po smrti svého otce, v roce 1625, převzal jeho uměleckou dílnu s mnoha studenty a asistenty. O obrazy, jež byly vytvořeny Brueghelem starším, byl v té době obrovský zájem, později však tento trend upadl. I z tohoto důvodu se na uměleckém trhu objevují variace stejných témat od obou autorů. Za nejúspěšnější dobu pro Brueghela II. lze považovat začátek 30. let 17. století.

Vyvolávací cena: 650 000 Kč
Vydražená cena: 900 000 Kč