A68/168
Jan Laušman (1882-1951)
MOJE SLUNÍČKO
1924
Reliéfní stéla z bílého mramoru představuje profilové poprsí zralé ženy s bohatými vlasy spletenými do drdolu, na podstavě značeno "MOJE SLUNÍČKO", 36x25,5x8 cm, verso rytá sign. a dat. "LAUŠMAN 1924".
Jan Laušman - brněnský akademický sochař, keramik a soudní znalec. Mezi léty 1896–1900 studoval sochařství na C. a k. odborné škole sochařsko-keramické v Hořicích u A. Cechnera, poté v letech 1900–1907 na pražské Uměleckoprůmyslové škole u C. Kloučka a S. Suchardy. Roku 1912 se po studijních cestách usadil v Brně, kde si zřídil ateliér a kamenosochařský závod. Ten se po 1. světové válce stal dokonce nejlépe prosperujícím brněnským podnikem příslušného odvětví.