A68/651
Rakouské císařství, Praha, Josef František Václav Fortner (1768-1849),
STŘÍBRNÉ PÁROVÉ SLÁNKY
ca 30. léta 19. stol.
Dvojice slánek v klasicistním tvarosloví, obdélný půdorys, štíhlá čtyřboká noha s prstencem přechází ve spodní části do rozšířené podstavy. Ag 13 lotů (812,5/1000), v. 7 cm, celková hmotnost 219,97 g, puncovní značky S-20, taxovací zn. S-24, mistrovské zn. "IF", na čelní straně podstavy ryté iniciály "MK".
Srov.: R. Vondráček (ed.), Biedermeier. Umění a kultura v českých zemích 1814-1848, Praha 2008, s. 276, č. 104.
Josef František Václav Fortner - pražský zlatník, vyučil se u Richarda Fleischmanna a oženil se s jeho dcerou. Roku 1797 získal městské právo. V jeho dílně se vyučili také jeho synové Ludvík a Ondřej. Jana Bodnárová, Stříbrné liturgické náčiní doby historizujících stylů v pražských kostelích (bakalářská práce), Ústav dějin křesťanského umění UK, Praha 2011, s. 22.