A68/668
Morava, Moravská Třebová, firma František Bibus,
STŘÍBRNÝ PODNOS
30. léta 20. stol.
Obdélný podnos se zvlněným okrajem a vložkou z bezbarvého broušeného skla, Ag 800/1000, celková hmotnost 845 g, 37x27,5 cm, puncovní značka S-48, značka výrobce, ryzostní číslo.
Stav A-B.
Roku 1883 otevřel v místě současných firem TONER a ABNER třebovský občan pan František Bibus stříbrnickou dílnu – podnosy, pudřenky, cigaretová pouzdra, dózy. Rozvoj výroby později i stříbrných příborů je pevně spojený se jménem BIBUS. O významu této specifické výroby mluví i zřízení puncovní služby r. 1904 s oprávněním značkovat výrobky do 1 kg hmotnosti. Poprvé významně změnila historii průmyslové výroby v Moravské Třebové až 2. světová válka, kdy se veškerá výroba přeorientovala na dodávky leteckých součástek firmě METALBAU. Dalším historickým převratem je brutální vyhnání historických vlastníků – sudetských Němců - po skončení války, sloučení místních dílen národní správou a začlenění vzniklého celku do n. p. SANDRIK.