O16/077
Karel Valter (1909-2006)
ABSTRAKTNÍ KOMPOZICE
Stříkaný akvarel na papíře, 328x470 mm arch, 220x220 mm výřez, sign. v pravém dolním rohu "Valter". Na zadní straně autentizace Jiřího Valocha "A ještě jeden krásný Karel Valter J Valoch".
Karel Valter - malíř, grafik, fotograf a pedagog, člen avantgardní jihočeské um. skupiny Linie (1931-1939), Sdružení jihočeských výtvarníků (1939-1948), SČVU (od 1948). Nadějný rozlet jeho malířské tvorby zbrzdila válka, během níž byl v letech 1943-1945 za spolupráci s odbojem vězněn a internován v koncentračních táborech (Terezín, Buchenwald). Byl především krajinář. Zpočátku se jeho malířská tvorba vyznačovala fauvisticko-expresivní barevností. V 60. letech vznikaly expresivně laděné krajiny a první tempery. V 70. a 80. letech maloval oleje a tvořil grafiky, charakterizované detaily krajiny (kameny, trsy trávy, osamělé stromy). Malířské tvorbě se věnoval do pozdního věku, až do 90. let.