O16/129
Jan Emanuel Václav Radimský (1867-1946)
KRAJINA S ŘEKOU
Kolem 1920
Olej na kartonu, 31x34,5 cm, sign. vpravo dole v obrazu "V Radimský". Rámováno. Výjimečně kvalitní autorovo dílo posoudila a posudkem opatřila PhDr. Naděžda Blažíčková-Horová. Z posudku PhDr. Naděždy Blažíčkové Horové: „[...] Na předloženém obraze Radimský barevnými skvrnami přesvědčivě zachytil čeřící se hladinu Labe s vodními rostlinami a břeh orámovaný stromovím. Stejně jako ve Francii maloval výhradně ve volné přírodě, tedy v plenéru. Vytvořil si svoji charakteristickou techniku, vlastní způsob malby, zeširoka vedl štětec, barvu nanášel v pastózních skvrnách. Dovedl svým krajinám, většinou zářivých barev, vtisknout různé nálady, přitom jsou všechny malované mistrnou rukou, která dokonale ovládá řemeslo i podání souhrnu duševních vznětů a nálad. Předložený obraz Krajina s řekou patří mezi krásná a typická díla Václava Radimského, jaká byla a jsou dodnes vyhledávaným sběratelským artiklem."