O16/146
Gottfried Hämmerle
PORTRÉT JUDR. KARLA REISSIGA
1914
Olej na plátně, 81,5x66 cm, sign., zn. a dat. vpravo nahoře "G. Hämmerle Brünn. 1914.". Posmrtný portrét pravděpodobně pořízený podle fotografie z autorova ateliéru. Karl Reissig, příjmení uváděno i Reißig (1832 -1908 Brno), byl rakouský advokát a politik německé národnosti z Moravy; poslanec Moravského zemského sněmu. Roku 1868 se stal advokátem v Brně. V období let 1881–1889 působil jako prezident Moravské advokátní komory v Brně. Od roku 1883 až do své smrti byl rovněž ředitelem Zemské hypoteční banky. Angažoval se veřejně a politicky. Spoluzakládal spolek Německý dům a byl jeho místopředsedou. Od roku 1885 byl aktivní v brněnském měšťanském střeleckém spolku. Od roku 1873 do roku 1908 byl členem obecního výboru v Brně. Zasedal v zemské školní radě. Roku 1898 získal Řád Františka Josefa (komturský kříž) a předtím roku 1893 Řád železné koruny III. třídy, s nimiž je zde portrétován. Obraz byl pravděpodobně objednán jeho synem Karlem Reissigem mladším (1863–1948) do interiéru výstavní Reissigovy vily, kterou si počátkem 20. století nechal postavit.
Gottfried Hämmerle - brněnský portrétní fotograf. Zaměřoval se především na měšťanské portréty.