O16/149
Josef Ženíšek (1855-1944)
PORTRÉT DÍVKY
1892
Olej na plátně, 42x31 cm, sign. a dat. vpravo dole "Josef Ženíšek 92". Rámováno, zaskleno.
Josef Ženíšek - český malíř narozený v Praze, žák pražské akademie u profesora Lhoty, dále pak mnichovská akademie, studijní cesty a práce v Římě a Paříži, velmi často reprodukován v českých i německých časopisech. Známé jsou především jeho podobizny tmavovlasých dívek a žen v exotických šatech, často cikánek.