A70/008
Josef Istler (1919-2000)
SOUBOR 3 GRAFIK
1944, 1950, 1951
Lept na papíru, 42x29,2 cm, zn., sign. a dat. tužkou pod tiskovou plochou "aut. tisk, Istler 44".
Litografie na papíru, 25,9x32,8 cm, čísl., sign. a dat. tužkou pod tiskovou plochou "23/24, Istler 50".
Lept na papíru, 38,2x27,9 cm, čísl., sign. a dat. tužkou pod tiskovou plochou "I. stav 1/1, Istler 51".
Provenience: sbírka Alexandra Skalického.
Josef Istler - významný český malíř a grafik, představitel surrealismu a informelu. Studoval pouze soukromě koncem 30. let v Jugoslávii u W. Höffnera. Přátelil se a spolupracoval s K. Teigem a Toyen, pod jejich vlivem tvořil v duchu lyrické abstrakce. Po 2. světové válce vstoupil do Spolku výtvarných umělců Mánes. Mezi léty 1945-1947 spolupracoval se skupinou Ra, poté se stal členem skupiny Cobra a SČVG Hollar. Zabýval se také fotografií a veřejnými realizacemi, např. triptych pro ruzyňské letiště či výzdoba kostela v Jedovnicích ve spolupráci s M. Medkem, K. Neprašem, J. Koblasou a L. Kolkem. Samostatně vystavoval od r. 1945, jeho dílo je zastoupeno v domácích i zahraničních sbírkách (Londýn, Paříž, Berlín, Amsterdam).