A70/038
Oldřich Kulhánek (1940-1913)
APOTHEOSA RUDOLF II.
1989
Suchá jehla na papíru, 95,2x64,1 cm, čísl., zn., sign. a dat. tužkou pod tiskovou plochou "61/100 Apotheosa Rudolf II., Oldřich Kulhánek 89".
Provenience: sbírka Alexandra Skalického.
Oldřich Kulhánek - český malíř, grafik, ilustrátor, scénograf a pedagog, autor grafické podoby současných českých bankovek a poštovních známek. V letech 1958-1964 studoval na VŠUP Praha v ateliéru grafiky prof. K. Svolinského. První samostatnou výstavu měl roku 1968 v Galerii mladých v Praze - spolu s malířem Janem Krejčím. Od roku 1968 byl stíhán a roku 1971 zatčen StB a uvězněn. Byl obviněn z hanobení představitelů komunistických zemí. Celá 70. léta měl zákaz výstav a publicity. Ve vykonstruované kauze byl spolu s ním souzen také jeho kolega a přítel Krejčí. 11 Kulhánkových grafických listů bylo odsouzeno k likvidaci. Jeho rodině a přátelům se však podařilo až do roku 1989 skrývat jejich matrice, takže počátkem 90. let z nich byla vytištěna limitovaná edice Prohibita. Pro celou Kulhánkovu tvorbu je typické zaujetí pro figuru a vyjádření stavu duše. Patřil mezi přední představitele českého ex libris, za své grafické dílo získal celou řadu ocenění; byl prezidentem nadace SČUG Hollar.