A70/089
Karel Kryl (1919-1978)
KOMPOSICE
1964
Olej na plátně, 106x70 cm, sign. a dat. vlevo dole „K. Kryl 64“. Na rubu opatřeno autorským štítkem.
Rámováno.
Krylovým oblíbeným tématem byly domy na brněnské periferii, postupně při zobrazení architektury přecházel od realismu k výraznému zjednodušení a plošné stylizaci, následně rozšiřoval svůj okruh námětů. Kladl důraz na vztahy barevných ploch, vymezoval geometricky strohé formy výraznými tmavými konturami. Karel Kryl ovládal množství různorodých technik, kresbu, akvarel, olejomalbu, vytvářel i plastiky a reliéfy, navrhoval vitráže, mozaiky i monumentální kompozice v architektuře. Malbu studoval soukromě u prof. Šindeláře a sochaře Kapinuse. Celý život působil v Brně, byl členem umělecké skupiny M-Brno a Sdružení Q Brno.