A70/096
Jan Svoboda (1934-1990)
PROSTOR PRO RŮŽOVÝ OBRAZ / SPACE FOR PINK PICTURE
1972
Bromostříbrná fotografie na lesklém papíru, původní autorská zvětšenina. 24,6x17,6 cm. Verso tužkou signováno a další poznámky, razítko s č. "380096".
Publ.: Daniela Mrázková - Vladimír Remeš, Cesty československé fotografie, Praha 1989, s. 296.
Další exemplář je uložen ve sbírkách Moravské galerie v Brně, inv. č. MG 8190.
Jan Svoboda - český fotograf. Vystudoval Vyšší školu uměleckého průmyslu v Praze. Jeho rané dílo bylo výrazně inspirováno tvorbou J. Sudka, hlavně po stránce volby námětů. Vytvářel především zátiší, co nejjednodušší kompozice s minimem předmětů, kde však vyniklo nasvícení a precizní aranžmá. Fotil často pohledy na běžné předměty, jako např. stůl, okno, konvici, hrušky apod. Důležitá pro něj byla práce se světlem, vyhýbal se ostrým kontrastům, využíval jemných nuancí v odstínech šedé. Fotografie zvětšoval na velké formáty, adjustoval je na tvrdé kartony a nerámoval je. Své dílo do hloubky filosoficky promýšlel a snažil se reflektovat vlastní tvorbu a znovu ji přepracovávat. Na přelomu let 2015 a 2016 mu Moravská galerie v Brně uspořádala velkou monografickou výstavu s názvem Nejsem fotograf, ke které vyšla stejnojmenná monografie.