A70/121
Zdeněk Sklenář (1910-1986)
KALIGRAFIE JMÉNA SKLENÁŘ
1976
Olej na plátně, 30,5x30,5 cm, sign. a dat. vlevo dole "Sklenář 76". Na rámu zezadu sign., zn. a dat. "Zd. Sklenář, Kaligrafie, Olej 1976".
„Vážený pane Skalický – za ty 3 roky, co jste byl u mne naposled, jsem pro vás vytvořil obraz – olej - 30x30 cm – jest to Kaligrafie mého jména – máte-li zájem – tedy v sobotu 2. října …“ /Archiv Moravské galerie, fond Skalický Alexandr, karton č. 5./
Opět kratinké sdělení, ovšem zrcadlí se v něm význam vztahu, který se za léta korespondenčních kontaktů vyvinul mezi tvůrcem a jeho obdivovatelem. Vzdálenost mezi uměleckým centrem a východočeskou periferií, každodenností pracovních povinností v šedi normalizační atmosféry a podivuhodného světa ateliérového osamění, tato vzdálenost je přemostěna vzájemnou úctou, obdivem a komunikací prostřednictvím uměleckého díla ryzí, komorní hodnoty. Výjimečný doklad nejen osobního a subjektivního vidění, ale současně vnitřní rezonance témat, s nimiž se Zdeněk Sklenář potkával opakovaně při své cestě na Východ, kde mu právě kaligrafické motivy učarovaly a zásadně ovlivnily další vývoj jeho vysoce soustředěného uměleckého výrazu.
Rámováno, zaskleno.
Provenience: sbírka Alexandra Skalického.