A70/142
Vladimír Preclík (1929-2008)
POCTA ERBENOVĚ KYTICI
1973
Dřevo mořené, zlacené, v. 69 cm, na nožce sign. a dat. "PRECLÍK 73".
"Sedmdesátá léta vyplnil dalšími cykly, sestávajícími z jednotlivých kreací. V roce 1973 to byl Erbenovský cyklus,..." (Eva Petrová, Rozrůzněná tvorba s novými rezultáty, in: Jaroslav Malina a kol., Vladimír Preclík, Brno 2002, s. 107 a n.)
"Hlavním Preclíkovým materiálem bylo a je dřevo. Být básníkem dřeva, to neznamená jen rozumět jeho plastickým vlastnostem, ale též jeho lidským významům. Dřevo je člověkův pramateriál. (...) Všechny Preclíkovy sochy se nějak vztahují k lidským dějinám dřeva. Jsou variacemi na dřevěný svět, na dřevěné věci, na dřevěné nástroje." (cit.: Milan Kundera, Naučil sochařství úsměvu, in: Jaroslav Malina a kol., Vladimír Preclík, Brno 2002, s. 120 a n.)
Reprod.: Vladimír Preclík - Karel Šiktanc, Vladimír Preclík : sochař : výstavní síň Mánes Praha, Praha 1991, s. 55, obr. 24.
Provenience: sbírka Alexandra Skalického.
Vladimír Preclík - český sochař, řezbář, malíř, spisovatel a pedagog. Na zámku v Bechyni se nachází Muzeum V. Preclíka se stálou expozicí jeho děl. Další je umístěna v jeho rodném Hradci Králové, kde se učil řezbářskému řemeslu. Poté studoval Vyšší školu sochařsko-kamenickou v Hořicích a VŠUP v ateliéru J. Wagnera. Vystavovat začal v roce 1958, uskutečnil přes 80 samostatných výstav doma i v zahraničí. Roku 1967 byl vybrán mezi největších 50 sochařů světa a jeho Strom života byl vystaven na světové výstavě EXPO´67 v Montrealu. Jeho dílo je zastoupeno ve všech krajských galeriích v ČR a významných muzeích v zahraničí, např. v Centre Pompidou. Jeho první manželkou byla akademická sochařka a malířka Zdena Fibichová. V 60. letech spoluzakládal a organizoval Mezinárodní sochařská sympozia v Hořicích, obnovená počátkem 90. let. Roku 1990 byl jmenován profesorem sochařství na VUT v Brně, 1993 spoluzaložil a stal se prvním děkanem FAVU. Byl mj. předsedou uměleckého spolku Mánes, Unie výtvarných umělců ČR, Sdružení sochařů Čech, Moravy a Slezska, prezidentem Mezinárodního sochařského sympozia v Hořicích.