A70/151
Pravoslav Rada (1923-2011)
ČERNOBÍLÁ KOČKA
1983-1984
Kamenina barevně glazovaná, v. 40,5 cm, na spodní straně rytá signatura s datací: "P. RADA 83", zezadu na uších černá štětcová sign. s dat.: "P. RADA 84".
"Kočky a lvy jsem si oblíbil pro jejich fysiognomii. Dovoluje přetvářet výraz tváře i fyzickou podobu podle mých představ. To je důvod jejich početní převahy nad jinými zvířaty." (cit.: Milouš Růžička - Pravoslav Rada, Pravoslav Rada: Keramická plastika, Hluboká nad Vltavou 2003, nestr.)
Reprod.: ibidem, obr. 47, resp. 51.
Provenience: sbírka Alexandra Skalického.
Pravoslav Rada - český sochař, keramik a pedagog. V letech 1939-1943 studoval na sochařsko-kamenické škole v Hořicích, 1943-1949 pak na VŠUP pod vedením J. Laudy, B. Stefana a O. Eckerta. Díky stipendiu dánské vlády pracoval také na uměleckoprůmyslové škole v Kodani pod vedením keramičky N. Krabsové. Mezi léty 1958-1960 byl aspirantem u prof. Eckerta na VŠUP. V letech 1968-1969 pobýval v USA, kde vyučoval na Southern Connecticut State College v New Havenu. Pro svá díla využíval především majoliku s barevnými glazurami či tištěnými dekory. Vytvářel dekorativní plastiky a figurální skupiny s filozofickým či humorným obsahem. Zabýval se keramickým designem, technickými experimenty a monumentálními plastikami určenými do exteriéru. Spolupracoval se svou manželkou Jindřiškou Radovou. Organizoval výstavy keramických děl, vydal i několik publikací o technikách keramické práce. Byl jedním ze zakladatelů skupiny užitého umění Bilance (1957) a keramických setkání v Bechyni (1970)