Hlavní stránka > Aukce > 71. Vánoční aukce umění a starožitností > Obléhání Prahy Švédy

A71/041

Karel Škréta (1610-1674)

Matthäus Merian (1593-1650)

OBLÉHÁNÍ PRAHY ŠVÉDY

1663
Pohled na švédskými vojsky obléhané Nové a Staré Město pražské v říjnu 1648 z prostoru dnešních Vinohrad. Nápisová kartuš v horní části doprovázena alegoriemi Bdělosti a Oddanosti a portrétními medailony obránců Prahy - Rudolfa hraběte Colloreda, velmistra maltézských rytířů, a Inocentia knížete Poli-Guadagnoli. Mědiryt na papíru 29,7x58,8 cm. List vyšel tiskem ve slavné kronice Theatrum Europaeum, sv. VI., Frankfurt n. M., 1663. Paspartováno, rámováno, zaskleno.

Karel Škréta - jeden z nejznámějších českých barokních malířů 17. století. Patří k největším osobnostem českého umění a považuje se za zakladatele českého barokního malířství. Nejčastěji maloval portréty a oltářní obrazy, ojediněle pak ztvárňoval mytologická témata. Zvláště oblíbeným se stal u šlechty, která Škrétu vyhledávala jako portrétistu. Při pobytu v Itálii se dostal do společnosti zaalpských malířů, tedy Němců, Holanďanů a Vlámů. Stal se členem skupiny nazývané Bent nebo Schilderbent. V Římě studoval díla Rafaela a Michelangela. Některé jeho kresby prý byly dokonce k nerozeznání od Rafaelových.

Matthäus Merian - švýcarský rytec a nakladatel působící především ve Frankfurtu nad Mohanem. Mědirytectví se vyučil u Dietricha Meyera v Curychu a pak pracoval ve Francii, zvláště v Paříži, v Holandsku a ve Svaté říši římské. Usadil se posléze ve Frankfurtu, kde se svým tchánem Theodorem de Bry vedl rozsáhlou mědiryteckou dílnu. V roce 1627 začal vyučovat původně českého rytce Václava Hollara. Z jeho rytin je třeba uvést zejména soubor vedut evropských měst "Topographia Germaniae" (text od Martina Zeillera, vydáváno ve Frankfurtu od r. 1640; dokončeno až po Merianově smrti r. 1688, celkem 30 svazků a přes 2000 rytin). Merianovy obrazy měst i krajin vynikají výtečnou perspektivou a pečlivým provedením i nejmenších detailů.