A71/132
František Foltýn (1891-1976)
JABLUNKOV
1959
Olej na plátně, 54x71 cm, sign., dat. a zn. na rubu "Foltýn 1958-1959 (Jablunkov 2)". Rámováno.
František Foltýn - studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze u prof. A. Hofbauera a E. Dítěte, později v Paříži na Académie Julienn a Académie Grande-Chaumière. V letech 1914–1918 bojoval na frontě v Rusku a v Albánii, po válce se usadil na Slovensku. V letech 1924–1934 žil a tvořil v Paříži, v roce 1934 se natrvalo vrátil do Československa a usadil se v Brně. Stal se jedním ze zakládajících členů brněnské Skupiny výtvarných umělců a také v Paříži skupiny Abstraction-Création. V raném období tvorby je zjevné okouzlení krajinou a malířský zájem o člověka, vytváří obrazy se sociálním důrazem. Využívá principů kubismu a obrací se též k Cézannovi, později se začal přibližovat abstrakci. Již během války se ale opět obrátil od abstraktní malby zpět ke krajině, a to především české.