Hlavní stránka > Aukce > 71. Vánoční aukce umění a starožitností > Soubor 6 lidových džbánů

A71/419

SOUBOR 6 LIDOVÝCH DŽBÁNŮ

Západní Slovensko, 19. - 20. stol.
Fajánsový džbán hruškovitého tvaru s páskovým uchem s palcovou opěrkou, bíle glazovaný, kobaltem malovaný florální dekor s děleným letopočtem na pohledové straně: "18 / 79", kolem hrdla a v dolní části florálně-ornamentální bordura. Štětcová zn. "PO" na podední (patrně Dechtice, dílna Odlerů). Menší fajánsový džbán hruškovitého tvaru s mírně rozšířeným hrdlem a páskovým uchem. Hrdlo a spodní část opatřeny kanelováním. Krakelovaná bělavá poleva, na čelní straně barevně malovaný dekor s architektonickým motivem. Patrně Stupava, 1. pol. 19. stol. Srov.: I. Pišútová: Fajansa, Bratislava 1981, obr. 202. Džbán hruškovitého tvaru s páskovým uchem, fajáns bíle glazovaná, malováno v barvách vysokého žáru modrým florálním dekorem a dvěma ornamentálními bordurami se žlutými a zelenými akcenty (tečkování, obruby). Štětcová značka "S" a č. "15", patrně západní Slovensko, Častá, Slaninka, 1. pol. 19. stol. Džbán hruškovitého tvaru s páskovým uchem, fajáns bíle glazovaná, malováno v barvách vysokého žáru modrým a zeleným florálním dekorem mezi dvěma ornamentálními pásy. Džbán s nazelenalou glazurou malovaný v barvách vysokého žáru s převládající modrou a zelenými a hnědými akcenty. Pod uchem datováno: "1906.". Džbán se stylizovaným florálním dekorem na pohledové straně, malovaným na bílé glazuře v lehce tlumených tónech, s modrou kresbou a bordurami. V. 16,5 cm - 27 cm. Stav B - D. Tři kusy restaurovány.