Hlavní stránka > Aukce > 71. Vánoční aukce umění a starožitností > Pradlenka

A71/436

Jan Lauda (1898-1959)

PRADLENKA

1923
Jedna z nejznámějších autorových prací v duchu dobového civilismu, terakota, v. 22 cm. Sign. na spodní straně "J. Lauda". Stav A. Publ.: N. Kráslová, Naši národní umělci, Jan Lauda, in: Panorama, časopis KPVU Praha - 5/1979, s. 14. – J. Tomeš: Jan Lauda, Orbis Praha 1952, s. 14-15, obr. 5 (patin. sádra). Vystaveno: Jan Lauda - Životní dílo, Praha, Mánes, září 1961 (sádra, pol. 9, v katalogu uvedeno na s. 11). Provenience: sbírka Alexandra Skalického.

Jan Lauda - český sochař a pedagog. Studoval u S. Suchardy, v keramické huti pražské katedrály sv. Víta, v letech 1913–1914 u J. Drahoňovského na UPŠ a v letech 1917–1922 na AVU u J. Štursy. Od r. 1923 byl členem SVU Mánes, od r. 1937 profesorem na UPŠ a v letech 1946–1959 na AVU. Byl významným představitelem tzv. sociálního umění 20. let 20. stol. Od r. 1921 měl společný ateliér s O. Gutfreundem, který se od syntetického kubismu obracel k realističtější poloze sociálního civilismu. Jako materiál užíval nejraději sádru a pálenou hlínu, tvořil reliéfy, plastiky zvířat a později také portréty. V roce 1925 získal Zlatou medaili na Výstavě dekorativních umění v Paříži a r. 1937 čestné uznání na Světové výstavě tamtéž, dále 1. cenu České akademie výtvarného umění (1940) a Státní cenu (1944), r. 1955 Řád práce a r. 1958 byl jmenován národním umělcem. Sociálně orientovanou tvorbu 20. let charakterizuje např. plastika Myčka (1923) ze sbírek NG Praha či Pradlenka z téhož roku.