A71/438
Pravoslav Rada (1923-2011)
ANDĚL S RYBIČKOU
1974
Majolika vytáčená z volné ruky, barevná malba a obtisky, zavírací nožík "rybička", v. 32,5 cm. Na spodní straně podložky sign. a dat. černě štětcem: "PRAVOSLAV RADA 74".
Srov. sbírky Moravské galerie v Brně, inv. č. U 22546. Šárka Radová - Vendula Fremlová, Čtyři generace Radů, Železný Brod 2021, s. 124-125. Provenience: sbírka Alexandra Skalického.
Pravoslav Rada - český sochař, keramik a pedagog. V letech 1939-1943 studoval na sochařsko-kamenické škole v Hořicích, 1943-1949 pak na VŠUP pod vedením J. Laudy, B. Stefana a O. Eckerta. Díky stipendiu dánské vlády pracoval také na uměleckoprůmyslové škole v Kodani pod vedením keramičky N. Krabsové. Mezi léty 1958-1960 byl aspirantem u prof. Eckerta na VŠUP. V letech 1968-1969 pobýval v USA, kde vyučoval na Southern Connecticut State College v New Havenu. Pro svá díla využíval především majoliku s barevnými glazurami či tištěnými dekory. Vytvářel dekorativní plastiky a figurální skupiny s filozofickým či humorným obsahem. Zabýval se keramickým designem, technickými experimenty a monumentálními plastikami určenými do exteriéru. Spolupracoval se svou manželkou Jindřiškou Radovou. Organizoval výstavy keramických děl, vydal i několik publikací o technikách keramické práce. Byl jedním ze zakladatelů skupiny užitého umění Bilance (1957) a keramických setkání v Bechyni (1970)