A71/493
Johann Carl Schönheit (1730-1805)
ZIMA
Německo, Míšeň, Königlich Sächsische Porzellan-Manufaktur,
posl. třetina 19. stol. (návrh 1782)
Alegorická skupina dvojice dětí na sáňkách s otýpkami dřeva a sekyrkami, sklánějících se nad ohřívadlem. Bílý porcelán, pestře malováno, tónované inkarnáty, zlacené detaily, oválný sokl s dekorativní bordurou imituje terén.
V. 14 cm.
Modrá podglazurní "Schwertermarke" vzadu na plintu, zespodu ryté č. modelu "G94", vtlačené č. "155" a štětcová zn. "28.".
Stav C.
Olámané drobné části (prsty, špička boty, topůrko sekyrky, větévka a listy).
Johann Carl Schönheit - saský sochař a modelér porcelánu, syn zaměstnance míšeňské porcelánky, kam nastoupil již v 11 letech do učení, o několik let později byl přijat do zaměstnaneckého poměru a rychle postupoval v hierarchii pozic. Přes 20 let pracoval pod vedením J. J. Kändlera, později spolupracoval také s M. V. Acierem, po jehož odchodu se stal spolu s Ch. G. Jüchtzerem vedoucím modelérem manufaktury. Proslavil se především biskvitovými figurami a skupinami vycházejícími z drážďanské sochařské sbírky, některé z jeho modelů jsou vyráběny až do současnosti. Teprve v roce 1794 byl ze zdravotních důvodů penzionován.