A71/495
Johann Joachim Kändler (1706-1775)
CHRONOS
Německo, Míšeň, Staatliche Porzellan Manufaktur,
posl. třetina 19. stol. (návrh J. J. Kändler a spolupracovník - 1751)
Porcelánová plastika okřídleného boha času Chrona, stojícího v kontrapostu s pravou paží teatrálně pozdviženou a levou si přidržující kosu přes rameno, zahaleného bohatě zřasenou drapérií, pestře malováno pod glazurou, tónovaný inkarnát, zlacené detaily, nízký rokokový sokl.
Lit.: Sabine und Thomas Bergmann: Meissener Figuren, Band III, Teil 1: Modellnummern 1-3000, Teil 2: Serien und Tiere, Abbildung Katalog - No. 2108.
V. 21 cm.
Modrá podglazurní "Schwertermarke" s jedním zářezem, ryté č. modelu "1555", vtlač. č. "152".
Stav restaurováno.
Lepeno.
Johann Joachim Kändler - německý sochař a modelér. Vyučil se v Drážďanech u dvorního sochaře Benjamina Thomy (1682-1751), r. 1731 jmenován dvorním sochařem saského kurfiřta Augusta Silného, téhož roku se stal také modelérem míšeňské porcelánky. Zde jeho kariéra postupovala přes mistra a vedoucího plastického designu až k arkanistovi (znalci výrobní receptury) a dvornímu komisaři (1749). Začínal soškami zvířat, výjimečných svou přirozeností, později přešel k tvorbě figurální, vyznačující se dokonalostí provedení a elegancí, ať už se jedná o postavy commedie dell`arte či soudobé rokokové šlechty, mnohdy v orientalizujících kostýmech. Jeho nejvýznamnějším dílem je tzv. Labutí servis, zhotovený v letech 1737-1741 pro hraběte von Brühla.