A71/600
BRONZOVÝ NÁNOŽNÍK
Patrně Čechy, po pol. 3. stol. př. n. l.
Bronzový puklicový nánožník "...sestává ze dvou částí, jedné o čtyřech, druhé o dvou oválných dutých hladkých puklicích, oddělených od sebe úzkými mezičlánky s nevýraznými žebérky. Jeden spoj je tvořen jazykovitou západkou s otvorem vybíhajícím z koncové puklice větší části, jež zapadá do mezičlánku druhé, menší části, v němž jsou protilehlé otvory, přes které procházel čep (aktuálně nahrazen bronzovým nýtkem, původně však tyto čepy bývaly i z organického materiálu). Druhý spoj tvoří úzký zářez v protilehlém koncovém mezičlánku větší části, do něhož se zaklesne rozšířený konec mezičlánku kratší části nánožníku..." (citace z níže uvedeného posudku). Ø ca 11,5 cm.
Provenience: sbírka Lubora Hájka, dlouholetého ředitele sbírky orientálního umění NG.
Přiložen posudek PhDr. Jany Čižmářové, kurátorky protohistorické sbírky Archeologického ústavu Moravského zemského muzea Brno.
Nálezový stav, povrch z větší části s ušlechtilou šedozelenou patinou, místy však s krustami „divoké“ patiny, jež byla na některých místech částečně stržena. Na jedné puklici patrná oprava bronzovou vložkou
Stav odpovídající stáří.