A71/738
UKŘIŽOVANÝ
Bavorsko,
17. / 18. stol.
Umučený Kristus na kříži je podán silně naturalisticky se zdůrazněním krvácejících ran po celém těle. Tento způsob zobrazení odkazuje k tradici pozdně gotického expresivního spiritualismu malíře Matthiase Grünewalda (kol. 1470-1528). Korpus ve tvaru písmene "Y" je připevněn ke kříži třemi hřeby. Kristova hlava ověnčená trnovou korunou je skloněna k pravému rameni, pokrčená kolena jsou naopak vysunuta na levou stranu, pravá noha přeložena přes nárt levé, zvlněná bederní rouška stažena na pravém boku, s vlajícími cípy na obou stranách. Nad Kristovou hlavou je umístěna nápisová páska "INRI". Dřevo, polychromie, zlacení, v. 99x52 cm.