Hlavní stránka > Aukce > 72. Bibliofilie a vzácné tisky > Pokušení sv. Antonína

A72/062

Gustave Flaubert (1821-1880)

Josef Čapek (1887-1945)

POKUŠENÍ SV. ANTONÍNA

1921
Vel. 8°, 19,3x14,6 cm, 139 číslovaných s., česky. Celokožená nakladatelská vazba v černé kůži s tlačenými rostlinnými a geometrickými motivy a zlatými typy na hřbetě. Frontispice se zoomorfním motivem černě, titulní strana tištěná v černé s barvě. Přeložil J. Borecký, vazbu navrhl Svatopluk Klír, celostránkový linoryt i s drobnými dekory v tisku navrhl J. Čapek. Druhé opravené vydání vydal v Praze v létě 1921 Rudolf Škeřík jako 1. svazek edice Symposion. Chybí obálka. Perfektní stav. Pokušení svatého Antonína, (1851) je dramatický text popisující v groteskním světle pokušení provázející askezi raně křesťanského světce Antonína. Je konfrontován nejen s "nepravými" kulty, bohy a sektami, ale také s celou tehdejší diskusí kolem výkladu Písma a života Krista. Setkává se tak s pohanskými bohy, s gnostiky, ariány atd., v závěru i s bájnými zvířaty a alegorickými postavami Ďábla, Vilnosti a Smrti. Vše se fiktivně odehraje během jediné noci, kdy je pochybami zkoušený Antonín vystaven mnoha, velmi obrazně propracovaným, halucinacím a vizím. Námět "Pokušení sv. Antonína", který inspiroval umělce mnoha staletí od desátého století, kdy se objevuje asi nejstarší zobrazení, přes Hieronyma Bosche, Matthiase Grünewalda či Martina Schongauera až po práce Salvátora Dalího nebo Maxe Ernsta je pravděpodobně jedním z nejfrekventovanějších postbiblických námětů křesťanské ikonografie a svojí tajemnou symbolikou inspiruje mistry do současnosti. Námět se opírá o raně křesťanský text sv. Athanasia (4. stol.) ve kterém popisuje život sv. Antonína, jednoho z nejvýznamnějších pouštních otců.