Hlavní stránka > Aukce > 72. Bibliofilie a vzácné tisky > Zloděj z Bagdadu

A72/123

Konstantin Biebl (1898-1951)

Josef Čapek (1887-1945)

ZLODĚJ Z BAGDADU

1925
Vel. 12°, 17,5x11,5 cm, 31 číslovaných s., česky. Pevná celokožená individuální vazba s tlačeným a zlaceným dekorem. Hřbet knihy s 5 vazy, zlacené typy a dekor. Obálka vevázána na konci, titulní strana tištěna v černé barvě. Obálku navrhl Josef Čapek, uměleckou vazbu provedla Petra Pospíšilová, značeno razítkem na zadním přídeští. Vydala roku 1925 Erna Janská v Praze jako 1. svazek Nové Edice Hyperionu. Celkový náklad 1000 výtisků, z nichž 50 číslovaných bylo vytištěno na papíře Zanders. Tento exemplář nese číslo "42". Výborný stav, pouze zahnědlé okraje krajních listů a lehce vyrudlý a odřený hřbet a rohy vazby. Signet s podpisem autora. Publikováno: Alena Pomajzlová, Vidět knihu / Knižní grafika Josefa Čapka, Praha 2010, s. 139, obr. 6.1.18. Petra Pospíšilová (1887-1936) - česká umělecká knihvazačka. Po ukončení pedagogické kariéry ze zdravotních důvodů (1917) se vyučila v dílně knihaře Vojtíška (patrně 1918-1919), studovala rok na Uměleckoprůmyslové škole u F. Kysely a roku 1920 přešla na nově zřízenou Státní grafickou školu v Praze, v roce 1923 zde absolvovala studium knižní vazby u L. Bradáče. Poté odjela díky stipendiu do Kodaně a Stockholmu, kde působila v dílnách významných knihvazačů (A. Kyster, A. Hedberg). V témže roce vystavovala na 2. výstavě Svazu československého díla v Praze v UPM. Po návratu ze Skandinávie působila v knihařském závodě bratří Nožičků. V roce 1924 vystavovala na mezinárodní výstavě moderní knižní vazby v Haagu. Roku 1925 získala jednu z třetích cen v soutěži knižních vazeb UPM a čestný diplom z Mezinárodní výstavy dekorativního a průmyslového umění v Paříži. Díky těmto úspěchům získala stipendium do Paříže, kde pracovala v dílně H. Blanchetiéra a navštěvovala kurzy na École de Beaux-Arts. Po návratu si v Praze zřídila vlastní ateliér. Hana Karkanová, Zapomenutá Petra Pospíšilová. Střípek historie české knižní vazby, in: 62. Bulletin Moravské galerie v Brně, Brno 2006, s. 195 a n.