Hlavní stránka > Aukce > 72. Bibliofilie a vzácné tisky > Babí hodina

A72/156

Viola Fischerová (1935-2010)

Adriena Šimotová (1926-2014)

BABÍ HODINA

1993 (vazba 2005)
Vel. 4°, 29,6x20,1 cm. 92 číslovaných s., česky. Celopapírová zavěšovaná individuální vazba Elišky Čabalové podle Bradela, pokryv - ručně čerpaný papír, buničina, aplikace sulfátového papíru, ražba. Ručně šitý kapitálek, košilka - papír, filc. Sestavované pouzdro. Značeno slepotiskem na zadním přídeští. Obálka vevázána na konci. Frontispice a dalších 5 signovaných a datovaných barevných leptů (vernis mou) od Adrieny Šimotové. Vydalo nakladatelství Bonaventura (jako 9. svazek edice EVA) společně s nakladatelstvím Franze Kafky v Praze roku 1993, na předtitulu slepotisková razítka obou nakladatelství. Celkový náklad 200 číslovaných výtisků na ručním papíře z Velkých Losin. Přednostní vydání E. A. č. XXX/XXX. Vazba publikována: Eliška Čabalová, Místa/Knihy, Ostrava 2001, s. 82, č. 152. Tato publikace byla vydána ke stejnojmenné výstavě v GVUO (říjen 2021). Eliška Čabalová (* 1955) - ostravská výtvarnice a knihvazačka. Vystudovala Školu uměleckých řemesel v Brně a Univerzitu Palackého v Olomouci. Vedle vazeb knižních bibliofilií a autorských knih se věnuje volné a užité grafice, kaligrafii či obalovému designu a donedávna i pedagogické činnosti. Působila na FF UP v Olomouci, na Fakultě výtvarného umění VUT v Brně a především na Fakultě umění Ostravské univerzity. Samostatně vystavuje od roku 1982. Na podzim 2011 absolvovala stáž ve významném oxfordském knihařství Maltby`s the Bookbinders. Je nositelkou řady prestižních ocenění, např. z mezinárodní soutěže umělecké knižní vazby Designer Bookbinders International Bookbinding Competition v Oxfordu roku 2013.