Hlavní stránka > Aukce > 73. Starožitnosti a umělecké předměty > Kristus nese těžký kříž, list č. 10 z cyklu "Ryté pašije"

A73/003

Albrecht Dürer (1471-1528)

KRISTUS NESE TĚŽKÝ KŘÍŽ, LIST Č. 10 Z CYKLU "RYTÉ PAŠIJE"

1512
Mědiryt na papíru, 7,6x11,9 cm. Ryté pašije (1507-1512) byly jednou ze čtyř hlavních sérií náboženských tisků vytvořených Dürerem a pomohly vytvořit jeho pověst vynikajícího renesančního grafika. Dalšími byly dřevořezové série Život Panny Marie, Velké a Malé pašije, všechny vydané v roce 1511. Ryté pašije se skládají z patnácti malých rytin a vyprávějí příběh o zradě Krista Jidášem, o jeho ukřižování a zmrtvýchvstání. Dürer je proslulý vynalézáním nových a nápaditých způsobů, jak zobrazovat scény z křesťanských příběhů. Ryté pašije jsou kompozičně velmi dramatické, komplikované a i symbolicky složité, s emotivními kontrasty světla a stínu. Na rozdíl od populističtějších dřevořezů byly navrženy tak, aby oslovily exkluzivnější trh znalců a sběratelů. Protože trvalo několik let, než byla série dokončena, je pravděpodobné, že jednotlivé snímky byly prodávány samostatně. Okraj 2 mm. Dobový, velmi kvalitní a kontrastní otisk, na levém okraji na rubu mapa, na rubu ztenčení papíru po odtrženém lepu v pravém horním rohu. Bartsch 12 Meder 12 ; Koehler 51; Schoch, Mende, and Scherbaum 50c2.

Albrecht Dürer byl jedním z největších německých malířů a myslitelů renesance. Jeho umění dominovalo evropské kultuře na počátku šestnáctého století – převedl německou gotiku plynule do období renesance. Již od dětství projevoval Dürer vzácný a výjimečný kreslířský talent. Podstatný vliv na zralou Dürerovu tvorbu měla jeho druhá cesta do Itálie, podniknutá s Pirckheimerovou podporou v letech 1505 - 1507. Do jeho velkolepého díla patří více než 1100 kreseb, 34 akvarelů, 108 mědirytů a leptů, kolem 246 dřevořezů a 188 maleb.

Vyvolávací cena: 19 000 Kč
Vydražená cena: 28 000 Kč