Hlavní stránka > Aukce > 73. Starožitnosti a umělecké předměty > Deukalion a Pyrrha (Saxa Missa uiri manibus faciem traxere uirorum)

A73/036

Bartholomeus Kilian (1630-1696)

Karel Škréta (1610-1674)

DEUKALION A PYRRHA (SAXA MISSA UIRI MANIBUS FACIEM TRAXERE UIRORUM)

ca 1670
Mědirytina na papíru, 38,3x27,4 cm, značeno vpravo dole "Carlo Screta del. / Bartholome Kilian sculp.". Ilustrace z Ovidiových Proměn.

Karel Škréta - jeden z nejznámějších českých barokních malířů 17. století. Patří k největším osobnostem českého umění a považuje se za zakladatele českého barokního malířství. Nejčastěji maloval portréty a oltářní obrazy, ojediněle pak ztvárňoval mytologická témata. Zvláště oblíbeným se stal u šlechty, která Škrétu vyhledávala jako portrétistu. Při pobytu v Itálii se dostal do společnosti zaalpských malířů, tedy Němců, Holanďanů a Vlámů. Stal se členem skupiny nazývané Bent nebo Schilderbent. V Římě studoval díla Rafaela a Michelangela. Některé jeho kresby prý byly dokonce k nerozeznání od Rafaelových.

Vyvolávací cena: 3 500 Kč
Vydražená cena: 3 500 Kč