Hlavní stránka > Aukce > 73. Starožitnosti a umělecké předměty > Nalezení Mojžíšovo podle Paola Veroneseho

A73/039

John Baptist Jackson (1701-1780)

NALEZENÍ MOJŽÍŠOVO PODLE PAOLA VERONESEHO

1741
Dřevořez tisk na papíru, 66,9x46,5 cm. Chiaroscuro technika tištěná ze čtyř desek s motivy Mojžíšova nalezení podle obrazu Paola Veroneseho. Značeno v tisku "Ex Tabella a Paulo Calliari Verons ... J:B:Jackson Del Sculp & excud 1741". Paspartováno, rámováno, zaskleno. Velmi kvalitní otisk bez známek poškození (nebylo vyjmuto z rámu).

O raném životě a kariéře Johna Baptisty Jacksona v Anglii je známo jen málo. V roce 1725 se přestěhoval do Paříže, kde se seznámil s francouzskými tiskaři a zdokonalil své umělecké schopnosti. Strávil také čas v Římě a Benátkách, kam odešel v r. 1730, než se vrátil do Anglie, kde zůstal po zbytek svého života. Jackson je vysoce ceněn pro své mistrovství dřevořezu, v němž vytvářel jak šerosvitné, tak polychromatické tisky. Vyvinul nové inkousty na olejové bázi, které pracovaly s přetiskem, což byl proces, který zahrnoval širší škálu barev. Byl také známý tím, že používal vrstvenou ražbu ke zvýraznění oblastí svých tisků. Jacksonovo použití šerosvitu, vysoce kvalifikované a časově náročné techniky, dosáhlo v technice dřevořezu nevídané hloubky kompozice a přidalo více barevnosti. Tisk tvoří čtyři bloky v odstínech hnědé a béžové – světlejší barvy vytvářejí oblohu a části tváří, zatímco dva tmavší odstíny přidávají stíny a obrysy. Ukřižování je jedním ze série dvaceti čtyř šerosvitných dřevorytů s názvem Titiani Vecelii, Pauli Caliarii, Jacobi Robusti a Jacobi de Ponte, výběr opery a Joanne Baptista Jackson Anglo, ligno cœlata a coloribus addumbrate . Kniha trvala čtyři a půl roku, než byla dokončena a oživila popularitu šerosvitného dřevotisku.

Vyvolávací cena: 3 000 Kč
Vydražená cena: 3 000 Kč