Hlavní stránka > Aukce > 73. Starožitnosti a umělecké předměty > Apoteóza sv. Jana z Nepomuku

A73/305

Caspar Franz Sambach - připsáno (1715-1795)

APOTEÓZA SV. JANA Z NEPOMUKU

Olej na plátně, 36x59 cm. Pravděpodobně návrh na větší oltářní obraz, související s rostoucím počtem zasvěcení po Janově svatořečení v roce 1729. Stylová příbuznost a typicky středoevropské téma nás odkazuje mezi absolventy vídeňské akademie působící v Čechách nebo na Moravě a zde zejména do blízkosti Caspara Franze Sambacha, případně jeho syna Johanna Caspara. Pozoruhodnou blízkost nejen námětu, kompozičního schématu, ale dokonce i tvaru a proporcí rámu vykazuje oltářní obraz Jana Nepomuckého z farního kostela sv. Bartoloměje v Zábřehu na Moravě z r. 1773, který je společným dílem obou. Snad by se v tomto případě jednalo o jednu z variant návrhu na uvedený oltář. Stav restaurováno. Velmi podrobně se věci věnuje ve své diplomové práci: Caspar Franz a Johann Christian Sambach. Příspěvek k jejich umělecké činnosti na Moravě, Gabriela Ondříková. Viz: https://is.muni.cz/th/elvvf/

Vyvolávací cena: 80 000 Kč