Hlavní stránka > Aukce > 73. Starožitnosti a umělecké předměty > Kristus na hoře Olivetské

A73/306

Michael Leopold Willmann (1630-1706)

KRISTUS NA HOŘE OLIVETSKÉ

Poslední třetina 17. století
Olej na plátně, 54,5x51,5 cm. Kristus klečící ve ztemnělé krajině je ozářen prudkým paprskem světla přicházejícího zprava shůry a provázejícího zjevení anděla, který nese v ruce kalich a posiluje Krista v jeho smrtelné úzkosti (Lukáš 22:39-46). Komorní práce významného německého malíře, působícího ve Slezsku a v Čechách, byla pravděpodobně, vzhledem k rozměru a námětu, určena do kabinetního prostředí privátní obrazárny a pro kontemplaci objednavatele. Vystaveno - výstava Barokní Kolín 2007 Publikováno - Město Kolín baroko, foto str. 23 , vydalo Regionální muzeum v Kolíně 2009

Michael Lukas Leopold Willmann - pruský malíř, syn malíře Petera Willmanna (1627 – 1665), u něhož v dílně se vyučil. Kolem r. 1652 odcestoval do Nizozemí, kde se inspiroval Rembrandtem, Petrem Paulem Rubensem, Anthonym van Dyckem a dalšími malíři-krajináři. Kolem r. 1653 odešel do Prahy, poté do Berlína, kde působil na dvoře braniborského kurfiřta Bedřicha Viléma. Na krátký čas se pak vrátil do Prahy, r. 1660 konvertoval ke katolictví a zbytek života strávil v libušském klášteře u Vratislavi (Leubus, dnešní Lubiaz, česky Libuš). Willmann pracoval přednostně pro cisterciáky, jinak ale např. i pro strahovské premonstráty, případně i pro šlechtu a bohaté měšťany.

Vyvolávací cena: 58 000 Kč
Vydražená cena: 58 000 Kč