A73/310
Alois Petrák (1811-1888)
PORTRÉT MUŽE V KLOBOUKU (AUTOPORTRÉT)
1849
Olej na malířském kartonu, 17,3x21 cm. Poloprofil mladého muže s knírem a bradkou ve vysokém klobouku. Značeno vlevo "Petrak 1849". Ukázka kvalitní portrétní malby vídeňského okruhu. Na rubu štítek "Maler-Press-Cartons von Johann Hall". Rámováno v dobovém zlaceném rámu. Jedná se s největší pravděpodobností o Autoportrét, který uvádí Prokop Toman ve slovníku: "V majetku jeho švakrové pí Kulhánkové bylo několik jeho rodinných portrétů, tak na příklad "Vlastní podobizna". Stejně jako následující položka pochází z majetku rodiny Kulhánkovy.
Provenience: rodinná sbírka rodiny Kulhánkovy.
Malíř, mědirytec a kreslíř, narozen v Kunžaku, umírá v Jindřichově Hradci, studoval ve Vídni, do rytin převáděl často Führichovy malby, ale i díla Dürerova a Schongauerova, zejména v mladších letech maloval portrétní miniatury, a to i na slonovině.
Vydražená cena: 9 500 Kč