Hlavní stránka > Aukce > 73. Starožitnosti a umělecké předměty > Krajina před bouří

A73/314

Josef Navrátil (1798-1865)

KRAJINA PŘED BOUŘÍ

50. léta 19. stol.
Kvaš na kartonu, 21x26 cm, sign. vpravo dole „Jos. Navrátil“. Rámováno, zaskleno. Navrátilovy kvašové miniaturní krajiny - často podobného formátu i adjustace, aby z nich bylo možno vytvářet působivá seskupení - se staly ve své době vyhledávanou malířskou specialitou. Ve stovkách kabinetních záběrů na alpská pohoří, jejich údolí a rychle se měnící ráz počasí je mnoho virtuózního štětcového přednesu a neobyčejného smyslu pro kolorit, světlo a atmosféru. Vyznačují se mimo jiné i rokokovou, sladce pastelovou barevností kvašových růžových, světlezelených a modrostříbrných valérů, jimiž malíř dokázal vystihnout náladu i charakter přírody za červánků i za bouře, nadýchanou lehkost oblak, stejně jako lesk vodní hladiny. Náměty nacházel Navrátil jak na grafických předlohách, tak na svých častých cestách, neustále je obměňoval a parafrázoval s neunavujícím půvabem i udivujícím bohatstvím invence a fantazie.

Josef Navrátil - vyučil se malířem pokojů, šel však studovat na pražskou akademii k prof. Josefu Berglerovi. Věnoval se především krajině a realizoval nástěnné malby v budovách v Praze, zámky v Liběchově, Ploskovicích, Zákupech nebo Jirnech. Dál se vzdělával, také na četných cestách do zahraničí, zvláště do Švýcarska, cestoval ale také do Belgie, Francie, Itálie a Německa. Alpy navštívil poprvé roku 1843 a v následujících letech se sem pravidelně vracel.

Vyvolávací cena: 78 000 Kč
Vydražená cena: 170 000 Kč