Hlavní stránka > Aukce > 73. Starožitnosti a umělecké předměty > Horská krajina s potokem

A73/321

Ernestina (Tina) Jelinek - Prisching (1880-1962)

HORSKÁ KRAJINA S POTOKEM

1932
Olej na sololitu, 76x67 cm, sign. a dat. vpravo dole "TINA JELINEK PRISCHING 1932". Rámováno. Stav A.

Tina Jelinek - Prisching - malířka narozená v Kašperských Horách, neteř Karla Klostermanna, dcera a žačka učitele kreslení Aloise Jelínka. Studovala Uměleckoprůmyslovou školu ve Vídni. Působila v Moravské Ostravě, od r. 1907/08 jako učitelka kreslení na tamním Německém dívčím reformním reálném gymnáziu. Provdala se za gymnaziálního profesora PhDr. Rudolfa Prischinga. Pomáhala mu v přípravách k založení tamního německého uměleckoprůmyslového muzea. Po manželově smrti (1923) nějakou dobu působila v Novém Městě v Krušných horách a pak až do své smrti ve Vídni.

Vyvolávací cena: 5 500 Kč