A73/812
MADONA SVATOHORSKÁ
Čechy, patrně Zalány,
19. stol.
Lidová variace milostné sochy Panny Marie Příbramské na nízkém trojbokém soklu. Madona na levé paži nese Ježíška, jehož přidržuje pravicí pod krkem, hlavy obou postav jsou korunované. Řezba je pojednána jako vysoký reliéf, koncipována pro čelní pohled, zadní strana je plochá, nezdobená. Dřevo, polychromie, zlacení, v. 38,5 cm. Na zadní straně plastiky dochován fragment červené voskové pečetě poutního místa s nápisem "Mons Sacer" a vyobrazením Madony. Takto byly značeny pouze sošky dotýkané originálem, jichž byla z celkové produkce pouze malá část. Soška je uložena v dřevěné skříňce s prosklenými dveřmi a boky, 49,5x30x15 cm.
Stav C.
Chybí část podstavce, lepené hlavy / koruny; skříňka částečně poškozena červotočem.