Hlavní stránka > Aukce > 74. Médium Papír > Můj Flos Sanctorum ve vazbě Josefa Vyskočila

A74/064

José Severiano de Rezende (1871-1931)

Josef Vyskočil (1899-1980)

MŮJ FLOS SANCTORUM VE VAZBĚ JOSEFA VYSKOČILA

1914
Vel. 8°, 19,5x11,5 cm. 333 číslovaných s., česky, z portugalštiny přeložil Antonín Ludvík Stříž. Titulní strana tištěna v černé a zelené barvě. Celokožená anglická individuální vazba s pěti vazy z tmavě zeleného marokénu se zlaceným dekorem, značená na zadním přídeští slepotiskovým razítkem "JV", obálka vevázána na konci, hřbet se zlatými typy, horní zlatá ořízka. Výzdoba a úprava Karel Schwetz. Vyšlo v ediční řadě Dobré dílo Josefa Floriana ve Staré Říši v květnu 1914 v nákladu 380 výtisků, z toho 15 na japonském papíru, tiskl Kryl a Scotti v Novém Jičíně, reprodukce z ústavu Jana Šimáně v Praze. Velmi dobrý stav, vazba lehce odřená a ušpiněná, mírně vyrudlý hřbet, v knižním bloku jen několik drobných skvrn.

Josef Vyskočil - pražský umělecký knihař a restaurátor, otec dramatika prof. Ivana Vyskočila. V letech 1923-1927 se vyučil výtvarným knihařem, v červenci 1927 hospitoval u prof. Wiemelera v Akademie für grafische Künste und Buchbinderei v Lipsku a v prosinci 1927 získal tovaryšský výuční list Společenstva knihařů v Praze. Od poloviny 20. stol. pracoval v Národní a universitní knihovně v Praze, kde pověřen vybudováním ústřední konzervační a restaurátorské dílny státních vědeckých knihoven. Ochrannou funkci převazby chápal jako nový tvůrčí projev. Nešlo mu o ilustrování obsahu, chápal vazbu jako paralelní výraz k textu, spoluvytvářející celek restaurované knihy. Zasazoval o záchranu naší jediné ruční papírny ve Velkých Losinách a o zavedení výuky restaurátorství na Průmyslové škole grafické, kde od r. 1957 externě vyučoval. Jeho dílo ocenila r. 1966 Fédération Internationale des Maitres-Relieurs (MDE) udělením členství. Byl členem Svazu československých výtvarných umělců, publikoval v časopisech a periodikách Český bibliofil, Knihovna, Sborník Severočeského muzea v Liberci či Umění a řemesla. Roku 1960 obdržel Cenu hlavního města Prahy. Zdroj: SCK - Slovník českých knihovníků (https://aleph.nkp.cz)

Vyvolávací cena: 1 200 Kč
Vydražená cena: 3 400 Kč