A74/187
Jiří Valoch (1946)
HAIKU
70. - 80. léta 20. stol.
Jiří Valoch - Texty. Kámen a kameny, Divadlo hudby OKS v Olomouci 17. 5. - 4. 6. 1989. Leták k samostatné výstavě J. Valocha s průvodním textem Jádro ticha od Ladislava Nováka, dvojlist 21x15 cm, vyšlo v nákladu 250 výtisků. Spolu:
Haiku. "kámen / kámen / kameny". PF 1980. Strojopis na papíru, 19x10,5 cm, sign. a dat. tužkou "Jiří Valoch 79".
Colour haiku. "love love love". Strojopis a barevné pastely na papíru, 29,5x20,8 cm, sign. a dat. verso vpravo dole tužkou "Jiří Valoch 1973/76".
Jiří Valoch - brněnský básník, tvůrce vizuální, konceptuální a fotografické poezie, fotografických konceptů, textových instalací či konceptuálních kreseb, teoretik umění, kurátor výstav, sběratel výtvarných děl. V letech 1965-1970 studoval bohemistiku, germanistiku a estetiku na Filozofické fakultě tehdejší Univerzity J. E. Purkyně v Brně, zakončil diplomovou prací Experimentální poezie a její české realizace, zabývající se typologií a genezí vizuální a fonické poezie. Jeden z hlavních protagonistů českého konceptuálního umění, dotýkal se i land artu či performance. Těžiště jeho činnosti je ovšem práce se slovem, jež nese svůj sémantický význam vzbuzující představy a asociace. Je členem skupiny Měkkohlaví.
Vydražená cena: 3 000 Kč