Hlavní stránka > Aukce > 75. Vánoční aukce umění a starožitností > Kresba horského stavení

A75/048

František Bohumír Zvěřina (1835-1908)

KRESBA HORSKÉHO STAVENÍ

1878
Lavírovaná kresba tuší na papíru, 30,5x26 cm, signováno a datováno vlevo dole "Zvěřina 1878". Typický motiv z balkánských cest, horské roubené stavení, mlýn s doškovou střechou, v údolí hor pod vysokými stromy s postavou poutníka se psem a s oslíky naloženými vaky. Paspartováno, rámováno, zaskleno.

František Zvěřina – prošel školením na Akademii výtvarných umění v Praze pod vedením prof. Rubena. Pro své vyhraněné slovanské názory záhy tuto školu opustil a cestoval v přestrojení jako františkánský mnich po Balkáně, kde sbíral lidové a přírodní motivy. V sedmdesátých letech pobýval v Brně a od r. 1876 žil ve Vídni. Ke konci svého života tvořil na jižní Moravě.  Kreslil i maloval v duchu romantismu, často používal slovanské motivy.

Vyvolávací cena: 8 000 Kč
Vydražená cena: 9 500 Kč