Hlavní stránka > Aukce > 75. Vánoční aukce umění a starožitností > Krajina u Jihlavy

A75/066

Vilém Reichmann (1908-1991)

KRAJINA U JIHLAVY

1928
Kresba tužkou na papíru, 21,2x28,2 cm (30x41,1 cm). Značeno na paspartě tužkou vlevo dole "Landschaft bei Iglau 1928", vpravo dole signováno "Willy Reichmann". Verso na paspartě vpravo nahoře "1928", na levé straně dole "Landschaft bei Iglau 1928". Drobné skvrny nahoře v tiskové ploše.

Vilém Reichmann - brněnský fotograf a kreslíř. Vystudoval architekturu na VUT v Brně, do začátku 2. světové války pracoval na stavebním úřadě. Zabýval se jak literaturou a básnictvím, tak výtvarným uměním – kresbou, karikaturou a fotografií. Patřil mezi levicově orientovanou avantgardu, byl členem skupin Ra, DOFO, Sdružení Q. Fotografie ze 40. let jsou základem pozdějších větších cyklů, jako např. Metamorfózy. Po válce se vrátil k surrealismu cykly Raněné město a Kouzla. Od 60. let se věnoval fotografii detailu a makrofotografii - cykly Agáve, Teritoria - a také manipulaci s fotografickým procesem až na pomezí fotografie a grafiky.

Vyvolávací cena: 20 000 Kč