Hlavní stránka > Aukce > 75. Vánoční aukce umění a starožitností > Ukřižovaný

A75/102

Neznámý autor

UKŘIŽOVANÝ

18. stol.
Olej na plátně, 62,5x35 cm. Rámováno, zlacený rám. Ikonografické znázornění ukřižovaného Krista ve ztemnělé krajině se siluetami města na pozadí odpovídá verši Nového zákona: Matouš 27,45-54. Toto zobrazení nalézáme již v knižních iluminacích 15. století a v celé západní kultuře se šířilo výtvarným uměním po staletí. Zabývali se jím umělci zejména v 17. století, tedy v době, kdy byly světlo a stín ve všech dramatických polohách nejakcentovanějším prostředkem vizuálního vyjádření napětí, ale i všech ostatních psychologických stavů (od zátiší až po mučednické scény ze života světců). Téma tohoto obrazu tak nalézáme jak u Rubense a Rembrandta, tak El Greca či Murilla. V německém prostředí se dočkalo takové obliby, že zlidovělo a nacházíme jej jako motiv na malovaném nábytku nebo na podmalbách na skle.

Vyvolávací cena: 8 000 Kč
Vydražená cena: 12 000 Kč