Hlavní stránka > Aukce > 75. Vánoční aukce umění a starožitností > Párová květinová zátiší

A75/110

Francesco della Questa (1639-1724)

PÁROVÁ KVĚTINOVÁ ZÁTIŠÍ

10.-20. léta 18. stol.
Olej na plátně, 29x40 cm. Rámováno Zátiší namalovaná jako protějšky zobrazují plasticky zdobenou vázu stojící na mramorové desce, naplněnou vysokými květy v dominantních barvách červené, bílé a modré. Střed kytice je kompaktně pevné kompozice, směrem k vrcholu vystupují jednotlivé stonky květin s velkými výraznými květy máků, afrikánů a fial nebo žíhaných tulipánů, frézií a opět máku a afrikánů. Barvy jsou elegantně střídmé, pozadí vlevo je silněji zastíněné, na němž vyniknou světlejší květy, a pozadí vpravo je jasněji nasvícené, čímž vystupují do popředí červené tóny květů a temné siluety listoví. Barevnou triádu červené, bílé a modré doplňují na obou zátiších zlatavé tóny afrikánů. V blízkosti váz na desce zobrazeny aranže se vzácnými asijskými porcelány, případně evropskou fajánsí. Stav B.

Francesco della Questa byl neapolský malíř zátiší, jehož život a kariéra nejsou dosud zcela prozkoumány, ale lze předpokládat, že studoval u Giovana Battisty Ruoppola (1629-1693) a byl ovlivněn Abrahamem Brueghelem (1631-1697) a Giuseppem Reccem (1634-1695). Ve své době se nejvíce proslavil dekorativními malbami pro mecenáše Marchese del Carpio.

Vyvolávací cena: 74 000 Kč