A75/111
Adriaen van de Velde (1636-1672)
KRAJINA S JEZDCEM A POUTNÍKY
1657
Olej na dřevěné desce (mahagon?) ze zadní strany lakované zeleným olejovým nátěrem. 25x33,5 cm. Rámováno.
Krajina s jezdcem na koni přijíždějícím k dvojici poutníků sedících ve stínu skalnatého břehu. Kontrast oblohy osvícené sluncem již ztraceným za obzorem k potemnělé siluetě skalnatého břehu s korunami stromů vytváří světelné napětí, velmi typické pro tvorbu tohoto Amsterdamského malíře. V uvedené době je v drobném díle kabinetního charakteru ještě zřetelně patrný Wouwermansův vliv. Signováno a datováno vpravo dole "A v Velde 1657".
Adriaen van de Velde byl mladší bratr malíře marin Willema van de Velde mladšího. Specializoval se na krajiny s postavami a zvířaty. Známé jsou také některé jeho náboženské a mytologické obrazy, stejně jako několik portrétů a domácích scén. Narodil se v Amsterdamu a byl pravděpodobně vyškolen svým otcem Willemem van de Velde starším (1611 - 1693). Studoval také u Jana Wijnantse v Haarlemu a jeho tvorbu ovlivnili Philips Wouwermans a Paulus Potter. V Amsterdamu působil od roku 1657. V mládí pravděpodobně navštívil Itálii. Jeho malby jsou umístěny v londýnské The National Gallery, pařížském Musée du Louvre či ve Staatliche Museen, Berlin.