Hlavní stránka > Aukce > 75. Vánoční aukce umění a starožitností > Lidská komedie (La Comédie humaine)

A75/123

Jan Jacob Zuidema Broos (1833-1882)

LIDSKÁ KOMEDIE (LA COMÉDIE HUMAINE)

60.-70. léta 19. stol.
Kvaš na papíru, 51x38 cm. Alegorická scéna zobrazující božský kult bohatství: zlatého býčka trůnícího na oltáři v grottě obklopené davem, v němž jednotlivé alegorické postavy představují různé části společnosti, které se podílejí na často absurdním příběhu toku peněz. Association pour la culture de la carotte - spolek pro pěstování mrkve s objevem naklápěcího systému pro pohyb nahoru a dolů, tedy houpačkou - systeme de bascule pour faire la hausse du la baise, objevují se i postavy úplatných soudů a soudců, postavy mnichů s liščí hlavou nabízejících odpustky nebo postava karbanu, tlustého boháče s dámou kupující si lásku jiného kavalíra za zlato, felčara a mastičkáře, ale i muže se sudem prachu, nad nímž visí transparent "NOUVELLE BOMBE. DESTRUCTION DU GENRE HUMAINE EN 2MINUTES GARANTI" (pozoruhodně jasnozřivé), atd... Malířsky bravurně podané téma, které, jak je zde patrno, již více než 150 let znepokojuje lidi s funkčním mozkem a zdravým srdcem. Zatím, jak se zdá, bez výrazně pozitivního výsledku. Stav B. Na pravém okraji restaurována trhlina cca 2 cm, restaurované polámané rožky.

Jan Jacob Zuidema Broos se narodil v roce 1833 ve Vordenu. Jeho umělecké nadání se projevilo brzy a v 19 letech odešel do Amsterdamu. V následujících letech podnikl několik studijních cest do Německa a chvíli žil v Bruselu a Paříži. Během pobytu v Paříži maloval vějíře pro ruský dvůr a je známo, že v tomto období skládal operety a maloval kulisy. Kolem roku 1870 se natrvalo vrátil do Paříže, kde v roce 1882 zemřel.

Vyvolávací cena: 20 000 Kč